GALERIA WOLONTARIATU 20013/2014

Gimnazjalista czyta przedszkolakom

Lekcje tolerancji w Gimnazjum nr 2

Tolerancja jest bardzo pożądaną cechą i człowiek powinien być do niej przyuczany i przygotowywany na każdym etapie swojego życia.  Wychowanie dzieci na tolerancyjnych ludzi to zadanie należące zarówno do rodziców i pedagogów.

W Gimnazjum nr 2 uczymy tolerancji  m. in. poprzez spotkania z zaproszonymi gośćmi,  dlatego też w dniach  4 i 11 lutego br.  po raz kolejny w naszej szkole gościł p. Tomasz Lesik prezes PZN i p. Grażyna Matuszek wraz ze swoim psem przewodnikiem Scooby.

Zaproszeni goście zaprezentowali uczniom brajlowską maszynę do pisania oraz wiele innych rzeczy przydatnych w ich codziennym życiu. Pan Tomasz opowiedział o sobie. Jak  radzi sobie w życiu codziennym. Dużym zaskoczeniem dla uczniów była prezentacja osiągnięć sportowych w postaci medali   z biegów i maratonów w Polsce i na świecie. Uczniowie przekonali się, że będąc osobą niewidomą można realizować swoją  pasję i  marzenia.

Pani Grażyna opowiedziała o swoim towarzyszu , udzieliła praktycznych rad, jak zachowywać się w stosunku do psa przewodnika. Scooby wzbudził w uczniach uczucie sympatii i podziwu dla pracy jaką potrafi  wykonać dla swojej opiekunki.

Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w „ żywej” lekcji poprzez próbę chodzenia za pomocą białej laski bez użycia wzroku, a także napisania swojego imienia w języku brajla.

Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach i jesteśmy przekonani, że była to  dla nich ważna lekcja, dzięki której łatwiej będą porozumiewać się bez barier, strachu i zakłopotania, jakie czasami odczuwamy w kontakcie z osobą niewidomą.

Konkurs plastyczny "Wolontariat w twoich oczach" rozstrzygnięty.

Nagrodzone prace należą do Magdy Sowy, Iwony Antonik i Moniki Marszoł.

„ Dziewczynka z zapałkami”

w akcjach sprzedaży Baśniowych Zapałek organizowanych przez Fundację Dziewczynka z Zapałkami w Łodzi.

Dzięki pozyskanym środkom Fundacja organizuje wypoczynek wakacyjny, dofinansowuje wyjazdy młodzieży na wycieczki klasowe, oferuje pomoc rzeczową w postaci paczek żywnościowych i ubrań.

Z tego rodzaju pomocy korzystają również uczniowie naszej szkoły.

Dziękujemy wolontariuszom za angażowanie się w organizowane akcje.

Jolanta Syguda